W Ę G R Y
[ Muzeum Marcepanu]
Szabó Marcipán

Dumtsa Jenő utca street 14, Szentendre, Węgry

image

Muzeum i cukiernia, a także sklep z artystycznymi wyrobami z marcepanu, mieszczą się w jednym budynku. Oglądać można np. miniaturę parlamentu budapeszteńskiego, czy też znane figury ze świata kultury popularnej, takie jak Muppety, 101 dalmatyńczyków, itp. Oprócz tego prezentowane są maszyny i urządzenia do produkcji marcepanu, w większości czynne i używane do produkcji na miejscu.

H O L A N D I A
[Twierdza Bourtange ]
Vesting Bourtange

Willem Lodewijkstraat 33, Bourtange, Holandia

image

Twierdza w mieście Bourtange w Holandii jest imponującą konstrukcją. Została zbudowana w 1593 r. na zlecenie Wilhelma I Orańskiego. Powstała w celu kontroli jedynej drogi pomiędzy Niemcami a Groningen i służyła jako element obrony granicy z Niemcami do roku 1851 r., kiedy została przekształcona w wieś. Obecnie twierdza służy jako obiekt turystyczny.

.

N I E M C Y
[ Zamek ]
Neuschwanstein

Ticket-Center Alpseestrasse 12, 87645 Hohenschwangau

Neuschwanstein – zamek znajdujący się niedaleko Füssen w południowej Bawarii w Niemczech, w pobliżu zamku Hohenschwangau i granicy z Austrią. Jest najsławniejszym spośród zamków Ludwika II i jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Niemiec, często nazywany „zamkiem z bajki”

F R A N C J A
[ Pałac Vaux-le-Vicomte ]
Château Vaux le Vicomte

Château de Vaux le Vicomte, MAINCY, 77950


Zespół pałacowo-ogrodowy wybudowany został w latach 1656-61 dla Nicolasa Fouqueta , wysokiego urzędnika państwowego, od 1653 roku nadintendenta finansów króla Ludwika XIV. Obok Wersalu jest najwybitniejszym XVII-wiecznym zespołem parkowo-pałacowym we Francji. Nicolas Fouquet zmarł w 1680 roku, skazany na dożywotnie więzienie. 25 lat później zmarł bezpotomnie jego syn i Vaux-le-Vicomte sprzedała wdowa po Nicolasie marszałkowi Louis Hectorowi Villars. W 1764 roku syn marszałka Villard sprzedał posiadłość księciu Choiseul-Praslin. W 1875 roku pałac z ogrodem przeszedł na własność rodziny Sommier, która podjęła pracę odnowienia budynku. Dziś pałac znajduje się w rękach potomków Sommiera i udostępniany jest turystom.

F R A N C J A
[ Klasztor]
Saint Michel

W. Lodewijkstraat 33, Bourtange,Francja

image

Niezwykłe opactwo i miasteczko w Normandii to jedna z największych atrakcji Francji (popularniejsze są tylko wieża Eiffla i Wersal). Leży na skalistej wyspie połączonej ze stałym lądem tylko wąską groblą. Mont Saint Michel, czyli Wzgórze Świętego Michała znajduje się prawie 2 km od stałego lądu.

Spiętrzona zabudowa wzniesienia kontrastuje podczas odpływu z rozległym terenem wokół. Klasztor Saint Michel dominuje nad miasteczkiem leżącym u jego stóp. To przede wszystkim perła średniowiecznej architektury - potężna, monumentalna budowla wykonana z kamienia. Opactwo powstało wokół granitowego szczytu w początkach VIII wieku. Przypływ powtarza się dwa razy w ciągu doby, a każda zbliżająca się fala jest ogłaszana zawczasu przez bicie dzwonów na szczycie.

Zwiedzanie rozpoczyna się od wielkiego tarasu przed kościołem, skąd rozciąga się wspaniały widok na zatokę. Warto skorzystać z pomocy przewodnika, oprowadzającego grupy po najważniejszych miejscach, w tym po pomieszczeniach niedostępnych dla indywidualnych zwiedzających. Zwiedzający otrzymują ulotki z porami pływów i niesamowite zjawisko naturalne oglądają z bezpiecznej odległości. Miasteczko u stóp klasztoru liczy sobie kilkuset stałych mieszkańców. Główna i właściwie jedyna ulica Grand Rue zabudowana jest kamieniczkami, które pamiętają XV wiek. Teraz są tu prawie wyłącznie hotele, restauracje i sklepiki. Działa też kilka małych i raczej drogich muzeów.

Informacje

PlanE S T O N I A
[ Pałac Kadriorg]
Кадриорг

A. Weizenbergi 37, 10127 Tallinn, Estonia

Kadriorg, jeden z najpiękniejszych kompleksów pałacowych w krajach bałtyckich. Pierwotnie pełnił funkcję letniej rezydencji carskiej. Obecnie pałac Kadriorg zamieszkiwany jest przez prezydenta Estonii – spacerowicze mogą niemalże zapukać do jego drzwi.C Z E C H Y
[ Muzeum Piwowarstwa w Plznie ]
BROWAR PRAZDRÓJ

U Prazdroje 7, 304 97 Plzeň

Warto wybrać się kilkadziesiąt kilometrów na zachód od Pragi i odwiedzić Pilzno i znajdujący się tu Browar Prazdrój, gdzie produkuje się piwo Pilsner Urquell. Piwna instytucja otwarta jest dla turystów przez cały tydzień. Wycieczki ruszają zwykle trzy razy dziennie i obsługiwane są w języku czeskim, angielskim, niemieckim oraz rosyjskim.

www.czechtourism.com

S E R B I A
[ Twierdza Kalemegdan ]
Belgrade Fortress

Terazije 3 / V 11000 Beograd, Srbija

Obowiązkowym punktem zwiedzania Belgradu jest najstarsza jego część - twierdza Kalemegdan. Jest świadectwem długiej i skomplikowanej historii, w którym panowali m.in. Celtowie, Grecy i Austriacy. Dzisiaj jest to popularne miejsce wypoczynku z przepiękną panoramą na rzeki i dzielnice Belgradu - Zemun i Nowy Belgrad.W Ł O C H Y
[ Kurort narciarski - Residence Kurz]
Maso Corto / Kurzras

Maso Corto 115 - Kurzras 115 39020 Val Senales - Schnalstal Alto Adige - Südtirol Italia

Kurort znajduje się w malowniczej okolicy w Maso Corto na 2 011 m npm. Znajduje się tu wiele tras narciarskich oraz stacja kolejki linowej, która dowozi na wysokość 3 212 m npm., gdzie czeka ponad 40 kilometrów tras narciarskich i unikatowy lodowcowy krajobraz!.

Obsługa polskojęzyczna.

www.masocorto.com.plW
[ . ]
.

..

..

W Ł O C H Y
[South Tyrol Museum of Archaeology ]
BOLZANO

Via Museo/Museumstraße 43, I-39100 Bolzano/Bozen

W 1991 dwóch turystów, podczas wycieczki górskiej w okolicy Giogo di Tisa w Alpach Ötztalskich, natknęli się na mumię, która dzisiaj jest uznawana za jedną z najsłynniejszych na świecie: Ötzi. “Człowiek lodu”. Mumia jest przechowywana w specjalnie wykonanej kapsule i może być podziwiana przez małe okienko. Ötzi żył między 3.350 a 3.100 rokiem przed narodzeniem Chrystusa. Ponadto prawie na pewno wiadomą jest przyczyna jego śmierci: został ugodzony strzałą z krzemienia w lewe płuco.CCCCC
[ ccccc ]
CCCCC

CCCCC

ZZZZZ